Rodzaj koncertu: Kameralne, Po prostu... Filharmonia!Sala: Kameralna
Ważną tradycją instrumentalistów Filharmonii Narodowej jest kameralne muzykowanie. W ponad stuletnią historię działalności warszawskich symfoników wpisały się liczne zespoły kameralne stworzone przez wybitnych muzyków Orkiestry. Kameralistyka jest przecież gatunkiem muzyki, w którym solistów łączy idea zespołowego grania, wciąż żywa i z entuzjazmem kontynuowana przez współczesnych filharmoników. Anonsowany cykl koncertów przedstawi zespoły kameralne, których członkami lub liderami są instrumentaliści Orkiestry Filharmonii Narodowej.
Filharmonicy w kwintecie
Lato 1819 roku Franz Schubert spędził w Górnej Austrii. Piękne alpejskie krajobrazy oraz serdeczne przyjęcie przez miejscowych melomanów zdecydowały o pełnych pogody i szczęścia chwilach w życiu kompozytora. Były także inspiracją do powstania kilku pieśni i najważniejszego utworu tego roku – Kwintetu fortepianowego A-dur napisanego na specjalną prośbę Sylvestra Paumgartena, urzędnika z zapałem grającego na wiolonczeli, entuzjasty Schubertowskich pieśni. Prawykonanie tego utworu o nietypowym składzie instrumentów, albowiem przeznaczonego do zagrania na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie i fortepianie, miało miejsce w salonie muzycznym Paumgartena, po czym kwintet znikł z repertuaru. Opublikowany został, jak wiele innych kompozycji Schuberta, dopiero po jego śmierci. Dziś to dzieło pełne pogody, śpiewnych tematów, ale także wyraźnych akcentów wirtuozowskich, zajmuje ważne miejsce w repertuarze kameralnym. Wśród pięciu skontrastowanych, lecz utrzymanych w charakterze pastoralnym części wyróżnia się czwarta - Andante, będąca wariacjami na temat pieśni Pstrąg, zaś całość z radością, troszkę po węgiersku zamyka taneczny finał. Koncert dopełni lekkie i wdzięczne Divertimento B-dur Mozarta, mistrzowski przykład popularnej muzyki jego czasów. Artystami wieczoru będą Kameraliści Filharmonii Narodowej.
/Urszula Oleksiak/
Ceny biletów: 15 zł (młodzież do 26 roku życia), 30 zł (dorośli) / drugi koncert dnia: 1 zł (młodzież do 26 roku życia), 15 zł (dorośli).