Rodzaj koncertu: Kameralne, Po prostu... Filharmonia!Sala: Kameralna
Ważną tradycją instrumentalistów Filharmonii Narodowej jest kameralne muzykowanie. W ponad stuletnią historię działalności warszawskich symfoników wpisały się liczne zespoły kameralne stworzone przez wybitnych muzyków Orkiestry. Kameralistyka jest przecież gatunkiem muzyki, w którym solistów łączy idea zespołowego grania, wciąż żywa i z entuzjazmem kontynuowana przez współczesnych filharmoników. Anonsowany cykl koncertów przedstawi zespoły kameralne, których członkami lub liderami są instrumentaliści Orkiestry Filharmonii Narodowej.
Filharmonicy bez smyczków
Serenady i divertimenta to rozrywkowa muzyka epoki klasycznej. O charakterze tego rodzaju twórczości decydował pogodny wyraz muzyki opartej na śpiewnych tematach, tanecznych rytmach i prostych konstrukcjach. Najczęściej takie utwory pisane były na zamówienie, dla uświetnienia ważnych uroczystości rodzinnych lub spotkań towarzyskich. Serenada Es-dur Mozarta przeznaczona na podwójną obsadę klarnetów, rogów i fagotów powstała w październiku 1781 roku, na imieniny szwagierki nadwornego malarza dworu wiedeńskiego. W następnym roku kompozytor dodał do sekstetu parę obojów i w ten sposób Serenada otrzymała postać typową dla ówczesnej tzw. Harmoniemusik – klasycznego zespołu instrumentów dętych. Pięcioczęściowy cykl otwiera uroczyste, marszowe Allegro maestoso o ciekawej harmonii i barwnie zmieniającej się obsadzie. Dwa eleganckie, typowo Mozartowskie menuety rozdziela liryczne Andante. Całość zaś wieńczy żywiołowe, wirtuozowskie rondo. Na taki sam skład, a więc oktet instrumentów dętych, w ostatnich miesiącach pobytu w rodzinnym Bonn Beethoven napisał utwór o charakterze serenady. Jego Oktet Es-dur powstał w 1792 roku na zamówienie elektora bońskiego Maksymiliana Franciszka, który latem organizował przyjęcia towarzyskie w pięknych pałacowych ogrodach. Oktet otrzymał typowo klasyczny, czteroczęściowy układ. Beethoven ciekawie rozgrywa rozmowy ośmiu instrumentów, z wdziękiem bawiąc się ich barwami, możliwościami brzmieniowymi, zapraszając je do wirtuozowskich popisów. Wykonawcami koncertu będą muzycy sekcji instrumentów dętych Filharmonii Narodowej.
/Urszula Oleksiak/
Ceny biletów: 15 zł (młodzież do 26 roku życia), 30 zł (dorośli) / drugi koncert dnia: 1 zł (młodzież do 26 roku życia), 15 zł (dorośli).