Rodzaj koncertu: Kameralne, Muzyka w okupowanej WarszawieSala: Kameralna
Organizacja: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
Współorganizacja: Filharmonia Narodowa
Honorowy patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Zespół Kwadrofonik należy do najbardziej oryginalnych zjawisk na polskiej scenie nowej muzyki. Powstał z połączenia Lutosławski Piano Duo oraz duetu perkusistów Hob-beats Duo. Obok utworów z XX i XXI w. tworzonych na skład perkusyjno-fortepianowy (bądź na taki skład aranżowanych), grają też własne kompozycje i improwizują, skupiając się na poszukiwaniach nowych brzmień, nowych, niekonwencjonalnych ról dla instrumentów oraz nowych źródeł inspiracji (wśród których jest m.in. muzyka ludowa). Na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2006 roku zespół zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw” – Nagrodę Publiczności. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozár Stračina” w Bratysławie.
Atrakcyjny program koncertu wypełnią transkrypcje przywołujące wspomnienie sławnych okupacyjnych koncertów duetu tworzonego przez Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika, które pierwszy z nich tak wspominał: „Mieliśmy w repertuarze bardzo dużo muzyki poważnej, zaczynając od toccat organowych Bacha […], aż do Bolera Ravela, które było naszym cheval de bataille. […] Grywaliśmy cały cykl walców Schuberta i Brahmsa, robiliśmy również bardzo swobodne parafrazy, jak z fragmentów Carmen Bizeta, a nawet trochę humorystycznie z Czardasza Montiego... Wszystko to spłonęło. Zdołałem wywieźć tylko moje utwory i jeden jedyny utwór, który graliśmy z Panufnikiem – parafrazę 24. Kaprysu Paganiniego. Powstała ona za namową harfisty Filharmonii Warszawskiej, Markiewicza, który był kelnerem w kawiarni Aria”.
/Piotr Maculewicz/
Ceny biletów: 30 zł