Rodzaj koncertu: Koncerty poza siedzibą, Symfoniczne, oratoryjne, chóralneSala: poza siedzibą
Miejsce koncertu: Kościół pw. św. Augustyna w Warszawie, ul. Nowolipki 18
Organizacja: Filharmonia Narodowa
Współorganizacja: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Współpraca: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Artur Wołczacki
Reaktywowana z okazji 100-lecia Filharmonii Narodowej Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Orkiestrę, kierowaną przez Jana Lewtaka, tworzą czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej Święto Niepodległości zespół uczci programem muzyki polskiej różnych epok – od baroku (efektowna Tamburetta A. Jarzębskiego), przez klasycyzm i wczesny romantyzm (dzieła muzykalnych arystokratów – M. Radziwiłła i M.K. Ogińskiego oraz Symfonia A. Haczewskiego, ciekawy i – niestety – jedyny zachowany utwór kompozytora, o którego biografii nie wiadomo niemal nic...), neoromantyzm, z jego najwybitniejszym przedstawicielem, przedwcześnie zmarłym M. Karłowiczem, po wiek XX reprezentowany Orawą (1986) W. Kilara, zamykającą „tryptyk tatrzański” (należy do niego także Krzesany i Kościelec 1909). Młodzi śpiewacy tworzący chór Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz, kierowany od wielu lat z wielkimi sukcesami przez W. Tchórzewską-Kapałę zaprezentują wybór pieśni patriotycznych.
/Piotr Maculewicz/