i
Legenda
1
Organizacja FN
2
Współorganizacja
3
Organizator zewnętrzny
4
Koncert poza siedzibą
Zobacz repertuar

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

7-19 kwietnia 2019
Więcej...

Garrick Ohlsson

Boston Symphony Chamber Players
Garrick Ohlsson - fortepian

Wtorek, 14 maja, 19:00

Więcej...

Moniuszko na Moniuszki

5 maja Filharmonia świętować będzie
200. rocznicę urodzin
Stanisława Moniuszki

Więcej...

Transmisje online

Najbliższa transmisja
prosto z Sali Koncertowej:

wtorek, 7 maja, 19:00

Więcej...

Koncert symfoniczny

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Tomasiewicz / Baráti

pt., 26.04, 19:30
sob., 27.04, 18:00

Więcej...
Powrót do listy koncertów

Repertuar

Koncert symfoniczny
Rodzaj koncertu: symfoniczny
Sala: Koncertowa
Abonament: B1 - Koncerty symfoniczne, Z1 - Złoty abonament
Cena: 50-100 zł
Wykonawcy
Program
Johannes Brahms
- Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 [38']
Przerwa [20']
Johannes Brahms
- II Symfonia D-dur op. 73 [40']

Koncerty zostały zorganizowane dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Henryka Szerynga –  "jednego z najważniejszych skrzypków XX wieku.Maestro Szeryng był filantropem i pedagogiem, jedną z najjaśniejszych gwiazd Złotego Wieku wiolinistyki." Vadim Gluzman

 

Johannes Brahms bardzo długo dojrzewał do zmierzenia się z symfonią – pierwsze dzieło tego gatunku ukończył mając ponad 43 lata, drugie jednak powstało bardzo szybko (1877), już w rok po premierze Pierwszej. Są bardzo odmienne w wyrazie, o czym tak pisał zachwycony Symfonią D-dur admirator talentu Brahmsa, wpływowy krytyk Eduard Hanslick: „Wykonana przed rokiem I Symfonia Brahmsa była dziełem dla poważnych znawców, którzy potrafili nieprzerwanie, jakby z lupą podążać za jej złożoną tkanką. II Symfonia natomiast niczym słońce, ogrzewa i znawców, i amatorów, należy do wszystkich tęskniących za dobrą muzyką. Promienieje zdrową świeżością i klarownością”.

Komponowany niemal w tym samym czasie, monumentalny i nowatorski Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 (1878) Johannesa Brahmsa to wyraz przyjaźni kompozytora i wielkiego skrzypka jego epoki, Josepha Joachima; tworząc dzieło intensywnie korzystał z konsultacji wirtuoza. Brahms wykorzystał część sugestii przyjaciela, jednak wprowadził także – niekiedy wbrew jego opiniom – wiele własnych, nowatorskich idei. Przy ogromnej skali trudności, utwór nie należy do nurtu koncertów wirtuozowskich, czysto popisowych – każdy element skomplikowanej faktury i wszystkie innowacyjne elementy techniki wiolinistycznej pozostają w służbie kunsztownej formy i bogatej ekspresji. Mimo pewnych kontrowersji po premierze (nie wszystkim krytykom, a zwłaszcza – wykonawcom podobała się koncepcja koncertu z tak znaczącą i samodzielną rolą orkiestry), dzięki niestrudzonemu Joachimowi, potem też dzięki innym skrzypkom, dzieło szybko zdobyło pozycję jednego z najwspanialszych koncertów skrzypcowych w całej muzycznej literaturze.

Urodzony przed stu laty w Warszawie Henryk Szeryng, którego pamięci poświęcony jest filharmoniczny wieczór, bardzo często wykonywał Koncert D-dur i utrwalił go w licznych, do dziś wznawianych i podziwianych nagraniach, z dyrygentami tak świetnymi jak Pierre Monteux, Rafael Kubelik, Bernard Haitink, Antal Dorati.

Piotr Maculewicz

 

Przed koncertem zapraszamy na wykład wprowadzający, który przygotowała i wygłosi Agata Kwiecińska (Sala Kameralna, godz. 18:30)

 

 

Na koncert zaprasza Strategiczny Mecenas Roku Filharmonii Narodowej - PKO Bank Polski

 

Filharmonia Narodowa
Pobierz aplikację
Prawa autorskie © 2016 Filharmonia Narodowa Realizacja: ActiveDesign